Драги пријатели, Ве известуваме дека вашите нарачки за Денот на жената 8 МАРТ можете да ги направите од денес па најдоцна до 06.03.2024 Среда до 08.00 часот. Нека е честит празникот <3

City Flowers Skopje

Гузманија

  • Висина на растението прикажано на фотографијата: 20 см
  • Достапно во повеќе големини
  • Се испорачува во керамичка саксија 
  • Вклучена е бесплатна картичка за порака
  • Можност за избор на дополнителни производи (вино, чоколади, мече...)
  • Бесплатна испорака во Скопје

Количина:

На залиха
Популарни дополнителни производии
Хелиум Срце
(1 балон)
+ 370 ден
Мече
(25 см)
+ 680 ден
Хелиум балони
(7 балони)
+ 1400 ден
MERCI
(250 гр.)
+ 520 ден
Ferrero Rocher
(200 гр.)
+ 560 ден
Стаклена Вазна
(20 см)
+ 450 ден
Lindt Lindor
(200 гр.)
+ 560 ден
BAJADERA
(200 гр.)
+ 520 ден
RAFFAELLO
(150 гр.)
+ 400 ден
T'ga za Jug
Тиквеш 0,75 л.
+ 550 ден
ALEXANDRIA
Тиквеш 0,75 л.
+ 550 ден
Alexandria Cuvée - Црвено
Тиквеш 0,75 л.
+ 750 ден
Alexandria Cuvée - Розе
Тиквеш 0,75 л.
+ 750 ден
Alexandria Cuvée - Бело
Тиквеш 0,75 л.
+ 750 ден
Domaine Lepovo - црвено
Тиквеш 0,75 л
+ 2500 ден
Domaine Lepovo - бело
Тиквеш 0,75 л
+ 2500 ден

Cityflowers.mk врши испорака само на територија на Град Скопје и истата е секогаш бесплатна.
Испораката се извршува :

-       од денес за утре

-       секој работен ден од понеделник до сабота.

Исто така можете да закажете испорака на одреден датум, два месеци однапред.

Недела и државни празници се неработни денови.


Повеќе
Висина на растението: 20 см


Имајте предвид дека постои можност одредени цвеќиња, бои или саксии да не се достапни во моментот на вашата нарачка. Во ваков случај, извршуваме замена на истите со најслични на нарачаните (со еднаква или поголема вредност) и со чија употреба ќе го задржиме истиот дизајн на цвеќето/аранжманот кој сте го одбрале. 

Температура:  Гузманијата не би требало да се остава на темепратура под 15°C, а најдобро е да ја чувате на температура помеѓу 21-26 °C. Температура над 26°C не е пожелна за ова растение.

Влажност на воздухот: Гузманијата бара влажен воздух. Во зима не дозволувајте ова растение да остане во ладна и сува просторија затоа што може да се исуши. Избегнувајте да ја поставувате на места блиску до извори на топлина како радиатори и греалки бидејќи влагата е она што му е најпотребно на ова тропско растение.

Светлина: Ова растение сака светло место, но не и изложеност на директно сонце. Идеално е да стои на источниот или западниот прозор во просторијата.

Наводнување: Гузманијата не бара премногу вода. Таа освен преку коренот, може да прима вода и преку своето стебло и листови. Затоа освен директно во земјата, може да и додавате вода на местото каде нејзините листови се спојуваат со стебленцето – ова место се нарекува розета. Никогаш не додавајте вода на листовите во боја, нуту на цветот. Тоа може да му го скрати животот на ова растение. За успешено да ја одгледувате, редовно чистете ја гузманијата од остатокот на вода задржана во розетата со цел да избегнете опасност од појава на болест и собирање на минерални соли кои се формираат од водата. Најдобро е да ја залевате со дестилирана вода. На тој начин ќе го избегнете собирањето на минерали на листовите од гузманијата.

Земја: Грубо изронета тресетна земја или земја за орхидеи односно земја со добра дренажа.

Прихрана: Во лето прихранувајте ја на секои 2 недели со течно ѓубриво или прихрана за орхидеи. Водата растворена со прихрана додавајте ја во земјата, а не во централната розета на Гузманијата. Тоа помага да не се задржуваат соли на розетата. Можете да користите и фолијарно ѓубриво.

Пресадување: Гузманиите имаат мал коренов систем, па најголем дел од нив немаат потреба од пресадување. Младите растенија може да се пресадат само еднаш. Гузманијата во текот на својот живот цвета само еднаш. Цветот трае доста долго, а потоа растението почнува да венее. Здраво растение ќе има млади изданоци пред да овене. Можете да ги искористите овие млади изданоци и да ги пресадите во други саксии.

Достава

 

Изненадувања

 

+389 70 272 728

Наш предлог

Совети за одгледување и промоции?