Драги наши пријатели, Ве известуваме дека вашите нарачки за Денот на Вљубените е потребно да ги направите најдоцна до 11.02.2023 Сабота до 12.00 часот. Ви посакуваме мноооогу љубов :) <3

City Flowers Skopje

Фикус Бонсаи

  • Висина на растението прикажано на фотографијата: 40-50 см
  • Достапно во повеќе големини
  • Се испорачува во керамичка саксија
  • Вклучена е бесплатна картичка за порака
  • Можност за избор на дополнителни производи (вино, чоколади, мече...)
  • Бесплатна испорака во Скопје Количина:

На залиха
Популарни дополнителни производии
Хелиум Срце
(1 балон)
+ 370 ден
Мече
(25 см)
+ 600 ден
Хелиум балони
(7 балони)
+ 1400 ден
MERCI
(250 гр.)
+ 460 ден
TOFFIFEE
(200 гр.)
+ 430 ден
Lindt Lindor
(200 гр.)
+ 490 ден
BAJADERA
(200 гр.)
+ 450 ден
RAFFAELLO
(150 гр.)
+ 400 ден
T'ga za Jug
Тиквеш 0,75 л.
+ 500 ден
ALEXANDRIA
Тиквеш 0,75 л.
+ 500 ден
Alexandria Cuvée - Црвено
Тиквеш 0,75 л.
+ 660 ден
Alexandria Cuvée - Розе
Тиквеш 0,75 л.
+ 660 ден
Alexandria Cuvée - Бело
Тиквеш 0,75 л.
+ 660 ден
Domaine Lepovo - црвено
Тиквеш 0,75 л
+ 1750 ден
Domaine Lepovo - бело
Тиквеш 0,75 л
+ 1750 ден

Cityflowers.mk врши испорака само на територија на Град Скопје и истата е секогаш бесплатна.
Испораката се извршува :

-       од денес за утре

-        секој работен ден од понеделник до сабота.

Исто така можете да закажете испорака на одреден датум, два месеци однапред.

Недела и државни празници се неработни денови.


Повеќе
Бонсаи - Дрво приспособено да живее во мал сад, уметност која води потекло од Кина. Одличен подарок за лица со уметнички дух и карактер. Со изборот на Бонсаито бидете сигурни дека ке го постигнете посакуваниот ефект и нема да погрешите. Очекувајте позитивни реакции и насмевки од оној кој ќе го добие овој подарок.

Можете да одберете различна големина на Бонсаи кои доаѓаат во керамичка саксија. 
Картичка за лична порака е вклучена.
 
Висина на растението: 20-30 см
Висина на растението: 30-50 см
Висина на растението: 40-50 см
Висина на растението: 60 см


Имајте предвид дека постои можност одредени цвеќиња, бои или саксии да не се достапни во моментот на вашата нарачка. Во ваков случај, извршуваме замена на истите со најслични на нарачаните (со еднаква или поголема вредност) и со чија употреба ќе го задржиме истиот дизајн на цвеќето/аранжманот кој сте го одбрале. 

Светлина: Ова растение сака многу светлина и би било најсреќно кога е поставено покрај прозорец каде што има најмногу светлина, но не директна сончева.

Наводнување: Одржувајте ја земјата рамномерно влажна, но никогаш не доволувајте да биде премногу мокра. Ова растение не сака да биде целосно суво. Постојано мокра земја може да доведе до скапување на кореновиот систем. За наводнувањето користете вода која ја има собната температура . Во зимскиот период намалете со наводнувањето.

Температура: Оптимална температура за ова растение е од 18 до 24°C, но преку зима може да издржи и поладни температури од околу 16°C. Може повремено и да се оросува со млака одстојана вода, посебно во текот на зимата во услови на централно греење. Осетливо е на провев и од таа причина не треба да се поставува на места каде има поголема циркулација на воздухот.

Земја: Користете земја со добра дренажа. Доколку земјата ја задржува водата можете да ја измешате со ситен песок со цел да обезбедите подобра дренажа. 

Прихрана: Додавајте течно ѓубриво за зелени растенија на секои 2 недели во периодот од Март до Септември.

Пресадување: Ова растение може да се пресадува на секои две до три години или еднаш годишно доколку кореновиот систем започне да излегува од постоечката саксија. Пресадувањето се прави на пролет, во поглема саксија која има отвори за дренажа. Откако ќе го пресадите растението поставете го во сенка и добро наводнете го.

Кастрење: При кастрењето важи правилото на секои 6 ливчиња да се отстранат 3 ливчиња. Ова правило важи за поголемита растенијa и се разбира зависи и од обликот на растението кој би сакале да го постигнете.

Напомена: На секое здраво растение растат многу нови ливчиња. Некои од нив природно паѓаат поради промена на времето, недоволно светлина или пак неправилен распоред на наводнување. Поголемиот број на растенија се прилагодуваат на новата средина во рок од една до две недели.

Достава

 

Изненадувања

 

+389 70 272 728

Наш предлог

Совети за одгледување и промоции?